Irański No – Ruz (1393)

No-Ruz 1393, wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

Teheran – Esfahan – Shiraz – Yazd – Teheran

flaga

No – Ruz – to perski nowy rok. Święto to wywodzi się z religii Zaraustriańskiej i przypada na okres równonocy wiosennej a jego celebrowanie w Republice Islamskiej trwa do 14 dni. Obchodzone jest także w innych krajach, gdzie silne wpływy miała religia czcicieli ognia, np. Azerbejdżanie (azer: Novruz).

Zgodnie z kalendarzem słonecznym w marcu 2014 r. w Iranie rozpoczął się 1393 rok liczony od ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny. W tym okresie przypadła nasza rodzinna wyprawa do Iranu. Trasa naszej podróży przebiegała przez Teheran, Esfahan, Shiraz i Yazd, aby zakończyć się w miejscu startu, czyli w Teheranie. Na trasie Teheran – Esfahan korzystaliśmy z usług IranAir. Z Esfahanu do Shirazu przewiózł nas zamówiony wcześniej driver Morteza Mehrparvar swoim wysłużonym peugeotem 405. Taki sam transport mieliśmy z Shirazu do Yazdu. Z Mortezą przejechaliśmy łącznie ok. 950 km. Po drodze udało nam się jeszcze zwiedzić między innymi Pasargad i Persepolis. Ostatni odcinek (Yazd – Teheran) pokonaliśmy koleją.

Iran

Podróżowanie w okresie irańskiego nowego roku jest dość specyficzne. Z uwagi na sprzyjającą marcową pogodę miliony Irańczyków każdego roku przemierzają cały kraj. Powoduje to wzmożony ruch na drogach. Podczas No – Ruz 14-milionowy Teheran wyludnia się. Największy bazar stolicy pustoszeje, liczne sklepy pozostają zamknięte na całe dwa świąteczne tygodnie, a część zabytków jest niedostępna. Inaczej sytuacja wygląda w miastach takich jak Isfahan, Shiraz czy pustynny Yazd, przez które biegła obrana przez nas trasa. W czasie równonocy wiosennej miejsca te zapełniają się turystami z całego kraju a część lokalnych zabytków zamknięta w ciągu roku, zostaje na ten czas otwarta dla zwiedzających.

Dodatkowo, podróżujący po Iranie w czasie tego święta muszą być przygotowani nie tylko na zamknięte sklepy, kolejki do zabytków, problemy z miejscami w restauracjach czy korki na drogach ale także na sytuację, iż sami staną się atrakcją dla Irańczyków na równi z wielowiekowymi budowlami. Oznaki zainteresowania naszymi osobami, szczególnie naszymi dziewczynkami, z początku zaskakujące, pod koniec wyjazdu były dla nas już mocno nużące.
Niestety także część kantorów pozostawała zamknięta. Nam udało się wymieniać przywiezione euro na bazarach jako rozlicznie reszty w rialach. Metoda może nie najbezpieczniejsza, nie spotkały nas jednak niemiłe niespodzianki a kurs wymiany był rynkowy.

Wiedząc o problemach z miejscami w hotelach oraz o wzmożonym podróżowaniu Irańczyków w czasie No-ruz, noclegi i przejazdy musieliśmy rezerwować prawie dwa miesiące wcześniej, co i tak było późno. Generalnie planowanie wyjazdu do Iranu polecam zacząć wcześniej, z uwagi na obowiązujący reżim wizowy i formalności z tym związane oraz na okres oczekiwania na wizę.

Podróżowanie przez Iran z dwójką małych dzieci sprawiło, że nasza trasa różniła się nieco od szlaków wyznaczonych przez Lonely Planet. Obok zabytkowych meczetów, pałaców czy medres, stałym punktem dnia na naszej trasie były lokalne parki, w których można znaleźć place zabaw typu „zachodniego” oraz siłownie pod gołym niebem, które również stanowiły nie lada atrakcję dla naszych brzdąców. Frajdą dla dzieciaków okazały się także fontanny i sadzawki ze złotymi rybkami czy ptasie ogrody.

Yazd bazar

Symbole No – Ruz

7 S (Haft Sīn) – czyli Seeb (jabłko), Sabze (zielona trawa), Serke (ocet), Samanoo (specjalny rodzaj pasty przygotowanej bez zboża), Senjed (owoce podobne kształtem do oliwki), Sekke (moneta), and Seer (czosnek) – symbole wywodzące się z tradycji zoroastrańskiej, które muszą znaleźć się na irańskim stole podczas tego wiosennego święta. Oprócz tych elementów pojawiają się także lustro, kwiaty oraz złote rybki. Pojawiają się również pisanki oraz figurka Haji Piruz (strojem troszke przypominającego Św. Mikołaj).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s